LEHR, S. KUXHOUSE, STOLLENWERK, ANDREWS, KIMMEL TAKE FEATURE WINS

BY MICHAEL H. BABICZ (WILMOT, WIS., SATURDAY, JUNE 25, 2016)–Genoa City’s Todd Lehr scored his second Meyer Valves & Vacs Wingless Sprint Series Presented by the IRA 20-lap feature win of the season at Wilmot(Wis.) Raceway on Saturday, June 25.  Scott Kuxhouse of Antioch, Illinois captured his second 20-lap modified main event win of the year.

Christmas finally came even though it was six months early for Silver Lake’s Gerry Stollenwerk who found his way to victory lane winning his first ever 20-lap street stock feature.

Ryan Andrews of Woodstock, Illinois, who won the 2009 Bandit 4-cylinder stock car season championship, won his first 15-lap Bandit 4-cylinder stock car main event since the title run.

The evening’s race program ended up saving the best for last as Clair Kimmel of Hales Corners in a 1980 sprint car chassis edged out Ted Rozinski Jr. of  Eagle, in a 1979 Bobby Allen sprint car chassis, by inches at the checkered flag for the Milwaukee Stock Car Vintage Racing 10-lap feature.

Photo of Wingless Sprint winner

Genoa City’s Todd Lehr – photo by Otaku Photography

“It’s nice to win one by running on the bottom for a change,” said Lehr, who held off a father and son pair of Minnesota drivers for the win.  “I appreciate that they come all that way to run with us.  They are really good and the division is getting stronger.”

Coming across in the top five behind Lehr were Jake Kouba of Minneapolis, MN in second with his son, Jimmy Kouba of Byron, MN third, followed by defending Wilmot champion Doug Schenck of Cottage Grove fourth and Allen Hafford of Beach Park, Illinois fifth.

photo of Modified winner

Scott Kuxhouse Antioch, IL – photo by Otaku Photography

“I knew he was coming,” said S. Kuxhouse, referring to his son, Cameron, also of Antioch, who finished second by less than a couple of car lengths.  “It was hot out there, but this car ran super.”

Rounding out the top five behind the Kuxhouse family were Rob Maule of Hebron, Illinois taking third as he edged out two brothers, Mike Simons II and Nick Simons, both of Genoa City, as they finished fourth and fifth, respectively.

“Finally after not missing a street stock race here at Wilmot for six and one-half years, I finally win a feature,” said Stollenwerk.  “I have to thank my dad who owns the car, all of our sponsors, everybody who has supported me all of these years.  I knew I had some good drivers closing on me.  I really can’t believe it that I finally got a win.”

Behind Stollenwerk in the top five were Carl Benn of Menomonee Falls second, Charlie Pinkalla of Racine third, David Jones of North Chicago, Illinois fourth and Brandon Mertes of Antioch fifth.

“It’s been since 2009 when I won the championship,” said Andrews after his Bandit 4-cylinder win.  “She (Courtney Atkinson) is really good for as young as she is.  It was fun racing with her.  I have to thank everyone who has turned a wrench on this car over the last four weeks to get it ready.”

Ryan Andrews of Woodstock, Illinois - photo by Otaku Photography

Ryan Andrews of Woodstock, Illinois – photo by Otaku Photography

Following Andrews at the checkered were Suetter Bennett of Franksville who held off Atkinson, of Muskego, by less than one car length for second. Allen Maher Jr. of Menomonee Falls was fourth with Jeremy Aiken of Oak Creek fifth.

Clair Kimmel of Hales Corners - photography by Otaku Photography

Clair Kimmel of Hales Corners – photography by Otaku Photography

“That’s the way it’s supposed to be,” said Kimmel following his narrow win in the MSC main.  “Ted and I work on each other’s cars, and then when we race, we just want to have fun.  This is great and the finish could not have been better.  I hope the fans enjoyed it as much as we did.”

In the top five were Kimmel, Rozinski, Jeremy Allard of Milwaukee in a old MRA-style non-winged modified third, Ralp Ermer of Mukwonago in a 1981 Trevis sprint car fourth and Ralph Pulver of Wyconea in a 1940 Ford Body with a 327 carbureted Chevy engine fifth.

Wilmot Raceway, a 3/8-mile clay oval, located on the Kenosha County Fairgrounds will feature its Independence Day Holiday Weekend Spectacular on Saturday, July 2.  Five divisions will be in action including the Wilmot winged sprints, modifieds, Meyer Valves and Vacs Wingelss Sprint Series presented by the IRA, Wisconsin-Illinois mini-sprints and street stocks.  Grandstands open at 5:00 p.m. with racing at 6:45.  Grandstand admission on July 2 is $15.00 for everyone ages 12 and older; $5.00 for ages 7-11; and free for ages 6 and under.

For updates check the official track web site www.wilmotraceway.com, the track Facebook page or the trackside race line 262-862-2090.

SUMMARY – WILMOT RACEWAY, WILMOT, WISCONSIN – SATURDAY, JUNE 25, 2016

MEYER VALVES & VACS WINGLESS SPRINT SERIES PRESENTED BY THE IRA: 20-LAP FEATURE: 1. Todd Lehr, Genoa City; 2. Jake Kouba, Minneapolis, Minnesota; 3. Jimmy Kouba, Byron, MN; 4. Doug Schenck, Cottage Grove; 5. Allen Hafford, Beach Park, Illinois; 6. Mike Sullivan, Burlington; 7. Derek Crane, Waukegan, IL; 8. Jim Scanlon, Zion, IL; 9. Matt White, Kenosha; 10. Chris Klemko, Bristol; 11. James Walldan, Winthrop Harbor, IL; 12. Chuck Shaer, Lake Villa, IL; 13. Dan Wade, Pleasant Prairie; 14. George Gaertner Jr., Salem; 15. Jordan Mattson, Milwaukee; 16. Dave Maynard, Twin Lakes.

HEAT WINNERS: Lehr; Schenck.

FAST QUALIFIER: Lehr(:16.116 seconds).

MODIFIEDS; 20-LAP FEATURE: 1. Scott Kuxhouse, Antioch, IL; 2. Cameron Kuxhouse, Antioch; 3. Rob Maule, Hebron, IL; 4. Mike Simons II, Genoa City; 5. Nick Simons, Genoa City; 6. Eric Scribner, Kiel; 7. Josh Heinze, Waterford; 8. Steve Mueller, Eagle; 9. Lee Tibbitts, Hebron; 10. Joel Crowbridge, Burlington; 11. John Dost, Bristol; 12. Andrew Kiedrowski, Union Grove; 13. Dustin Jackson, New Berlin; 14. Jeff Bodendorfer Jr., Waterford; 15. Joel Seegert, Sheboygan; 16. R.J. Gerber, Fox Lake, WI; 17. Marcus Hoeppner, Beaver Dam; 18. Donnie Paskiewicz, Ottawa, WI; 19. Tony Izzo, Capron; 20. Mike Wittenburg, Waterford.

12-LAP “B” MAIN: 1. Mueller; 2. Wittenburg; 3. Paskiewicz; 4. Gerber; 5. Scott Barnharst, Franklin; 6. Jason Wirth, Elkhorn; 7. Mike Conn, Big Bend; 8. Jim Cadd, Brookfield; 9. Mike Knurr, Mukwonago; 10. Jack Williams, Rockford, IL; 11. Terry Hillgendorf, McHenry, IL; 12. Mark Hoeppner, Beaver Dam; 13. Andrew Araca, New Berlin; 14. Bart Sievert, West Allis.

HEAT WINNERS: J. Seegert; M. Simons II; S. Kuxhouse.

STREET STOCKS: 20-LAP FEATURE: 1. Gerry Stollenwerk, Silver Lake; 2. Carl Benn, Menomonee Falls; 3. Charlie Pinkalla, Racine; 4. David Jones, North Chicago, IL; 5. Brandon Mertes, Antioch; 6. Pat Rossmann, Wadsworth, IL; 7. Dustin Kroening, Hebron; 8. David Kinjerski, Oconomowoc; 9. Chloe Baker, Big Bend; 10. Al Mueller, Kenosha; 11. Randy Gelden, Twin Lakes; 12. Robert Taylor, Wind Lake; 13. Jim Vandervere, Gurnee, IL; 14. Joey Marcomb, Antioch; 15. Joshua Marcomb, Antioch; 16. Carl Sturt, Wadsworth; 17. Mark Baker, Milwaukee; 18. Cody Erickson, Algonquin, IL; 19. John Canella, Antioch;

HEAT WINNERS: Benn; Stollenwerk.

BANDIT 4-CYLINDER STOCK CARS: 15-LAP FEATURE: 1. Ryan Andrews, Woodstock, IL; 2. Suetter Bennett, Franksville; 3. Courtney Atkinson, Muskego; 4. Allen Maher Jr., Menomonee Falls; 5. Jeremy Aiken, Oak Creek; 6. David Rudzinski, Waterford; 7. Dale Ehleiter, Union Grove; 8. Zach Wampole, East Troy; 9. James Creekmore, Zion; 10. Blake Kreuser, Kenosha; 11. Trent Anderson, Salem.

HEAT WINNERS; Andrews; Bennett.

MILWAUKEE STOCK CAR(MSC) VINTAGE RACING: 10-LAP FEATURE: 1. Clair Kimmel, Hales Corners(1980 Shores Sprint Car); 2. Ted Rozinski Jr., Eagle(1979 Bobby Allen Sprint Car); 3. Jeremy Allard, Milwaukee(1975 Ken Monroe/Mike Neary MRA Modified); 4. Ralph Ermer, Mukwonago(1981 Trevis Sprint Car); 5. John Fahey, Madison(Dodge Dart/Chevy Engine); 6. Brian Koepke, Delavan; 7. Alan Kautz, Burlington(1932 Ford Sedan Modified); 8. Jeff Allard, Oak Creek(MRA modified).

HEAT WINNER: Ermer.

 

262-206-5465 FOR MEDIA INFORMATION