HATTON, COX, LARSON, ROSSMANN, BERES TAKE WILMOT AUGUST 12 WINS

WILMOT RACEWAY
BY MICHAEL H. BABICZ & BRYAN GAPINSKI(BADGER MIDGETS)
-HATTON FINALLY WINS AT WILMOT-
(Wilmot, Wisconsin, Saturday, August 12, 2017)–Scott Hatton of Roscoe, Illinois made his long wait to get into victory lane at Wilmot Raceway worth it by taking the win in the 8th Annual “Salute to Harry Turner Classic” 20-lap Mid-State Equipment/Zimbrick Chevrolet of Sun Prairie Badger Midget Racing Series feature on Saturday, August 12.
    Hatton had four second place finishes at Wilmot over the years, but had never scored a feature win.  The victory was the third of the season for Hatton, a four-time Badger series champion who drove his familiar Stealth/Honda No. 1.
    “It’s nice to finally win here after so many near misses. I’ve turned a lot of laps here at Wilmot, but the car was set up just right,”  said Hatton in victory lane.  “It’s an extra special win to be the Harry Turner Classic because I drove one of Harry’s tubs when I was first getting started.  That makes it really special.”
    The late Harry Turner was a longtime midget car owner who lived in Kenosha.
    Mike Stroik of West Bend jumped into the lead at the start of the featuret which marked Badger’s first appearance at Wilmot in four years as weather kept canceling previously scheduled programs.
    The caution appeared on the second lap for a two-car accident.  On the restart Hatton lined up in sixth position. At the completion of the third lap Hatton was running in the fourth. One lap later the caution appeared for a stalled car.
       During the caution a four car accident occurred causing further delay. Three more cautions over the next five laps slowed the race pace. Tyler Baron of Plainfield, Illinois passed Stroik for the lead on the fifth lap.
       Baron spun while leading the event exiting turn four at the midway point. Rookie Zach Bodenof Cambridge inherited the lead. On the restart, Hatton used the outside grove to pass Boden for the lead entering turn three. Once in the lead Hatton began increasing his advantage over Boden each lap.
      Hatton spent the final two laps in lapped traffic finishing 4.16 seconds ahead of second place Boden. Baron took third, Kurt Mayhew of Demotte, Indiana fourth and Brian Peterson of Mukwonago completed the top five.
    Tim Cox of Park City, Illinois chalked up his third 20-lap Wisconsin WingLess Sprint feature of the season at Wilmot’s third mile, and second in a row.  A pair of early cautions kept the field within striking distance of Cox who led every lap.  A late race yellow for Doug Schenck of Cottage Grove, who was running third at the time, spun backing his car into the wall coming out of turn two setting up a green-white checkered finish.
    Cox scored the win holding off a late charge by runner up Jimmy Kouba of Byron, Minnesota. Bristol’s Chris Klemko was third, Jimmy Sivia of Winthrop Harbor, Illinois fourth with Jordan Mattson of Milwaukee taking fifth.
    “I have to thank my crew, sponsors, these fans and especially the track crew which prepared a super track which had a great cushion and a lot of bite from top to bottom,” said Cox.  “I’m beginning to think I could like making a habit of this.”
    Jeff Larson of Freeport, Illinois made his second ever visit to Wilmot most memorable by scoring a clean sweep of the modifieds, posting fast qualifying time, winning his heat and the 20-lap feature.
    The feature proved the most challenging race as six yellow flags prevented much of a rhythm from getting going, especially in the early going.  Andrew Kiedrowski of Waupala held top spot until New Berlin’s Brad McGuire worked in front just prior to a caution with 13 laps remaining.  McGuire maintained the lead until the final yellow with 7 laps to go.
    Larson pulled a slingshot move on the restart going from the bottom of the track in turn one to the outside cushion coming out of turn two to take the lead, pulling away to the victory by a half straightaway.  McGuire took second, Joe Huenfeld of Cedarville, Illinois third, Mike Simons II of Genoa City fourth and Franklin’s Scott Barnharst finished fifth.
    Four-time champion and current pointleader Pat Rossmann of Wadsworth, Illinois won his fourth 20-lap street stock feature of the season.
    Big Bend’s Mark Baker took the early lead from the front row, keeping the top spot through three yellow flag periods. Rossmann, who had been trying high and low to work around Baker, finally shot to the inside on the final restart with six laps remaining as the pair soared down the backstretch.  Rossmann was followed by Baker in second, Cody Erickson of Algonquin, Illinois third, Brandon Mertes of Antioch, Illinois fourth and Gerry Stollenwerk of Silver Lake fifth.
    Bryan Beres of New Berlin drove a 1975 supermodified, minus the top wing, to the victory in the 15-lap Milwaukee Stock Car(MSC) Vintage Racing feature.  Bryan Beres, who co-owns the car with his brother Dean, overtook early race leader Pulver of Wyocena in a early 1980’s Czarnecki chassis, just prior to the white flag.  Ted Rozinski Jr. of Eagle in a 1979 Bobby Allen chassis caught Pulver for second coming for the checkered flag.  Pulver came across third with Horicon’s Ron Feller in a 1985 Allen Winker chassis fourth and Sheboygan’s Bruce Podlich in Wayne Goetsch’s 1985-1986 Eastern Wisconsin Stock Car Association championship  1978 Raceway Chassis took fifth.
    Wilmot Raceway hosts two nights of racing during the Kenosha County Fair.  On Friday, August 18 will be the Bumper to Bumper Interstate Racing Association(IRA) Outlaw Winged Sprints featured in the Neeve Memorial and the 4th annual IRA Founders Night.  The IRA is in its 51st season with Wilmot having been its original home track when the organization was founded by Ray Toft, Whitey Harris and the late Junior Dodd.
    Joining the winged warriors on the Friday Fair program are the Wisconsin-Illinois Mini-Sprints, street stocks and Bandit 4-cylinder stock cars.
    On Saturday, August 19 the second night of IRA Winged Outlaw Sprints in the Carriage Auto Body of Waukegan, Illinois presents the Roger Iles Tribute plus the Wisconsin WingLess Sprints and the modifieds.
    Grandstands open each night at 5:00 p.m. with on track activity slated for 6:00 and racing to follow.  Grandstand admission both Friday and Saturday is $5.00 for adults ages 12 and older with everyone ages 11 and under admitted free, in addition to the regular fair admission fee.
    In addition to the oval track racing, the Wilmot Raceway grandstands will also have Digger Doug’s UTV and ATV stadium racing on Wednesday, August 16, the opening day of the Fair.  The traditional truck and tractor pulls plus the combine demolition derby will be on Thursday, August 17. The final day of the Fair on Sunday, August 20 will feature the traditional Derby Icon’s Demolition Derbies with two programs, one at 1:00 p.m. and the second at 4:30 p.m.
    For the latest Wilmot Raceway information phone the trackside raceline 262-862-2090, check the official website www.wilmotraceway.com or the track Facebook page.
    For Fair information check the Kenosha County Fair website www.kenoshacofair.com, Facebook page or call the fair office at 262-862-6121.
    WILMOT RACEWAY, WILMOT, WISCONSIN, SATURDAY, AUGUST 12, 2017

8TH ANNUAL BADGER MIDGETS HARRY TURNER CLASSIC: 20-LAP FEATURE: 1. Scott Hatton, Roscoe, IL; 2. Zach Boden, Cambridge; 3. Tyler Baron, Plainfield, IL; 4. Kurt Mayhew, Demotte, IN; 5. Brian Peterson, Mukwonago; 6. Morgan Shephard, Genoa City; 7. Robbie Ray, Davenport, IA; 8. Randy Reed, Spring Grove, WI; 9. Jake Goeglein, Sullivan; 10.Mike Stroik, West Bend; 11. Brad Greenup, Chinoona, IL; 12. Aaron Schuck, Joliet, IL; 13. Jim Fuerst, Richfield; 14. Denny Smith, Mukwonago; 15. Ryan Irwin, McHenry, IL; 16. Laura Smith, Mukwonago; 17. Darren Ihrke, Hebron, IL; 18. Jason Allen, Sugar Grove; 19. Sean Murphy Joliet, IL; 20. Martin Saso, Elgin, IL; 21. Buddy Luebke, Stoughton; 22. Jordan Mattson., Milwaukee.

Feature Lap Leaders: Stroik 1-4, Baran 5-10, Hatton 11-20Scott Hatton, Roscoe, IL;
8-lap Heat Race Winners: Hatton, Baron, Ray.
WISCONSIN WINGLESS SPRINTS: 20-LAP FEATURE: 1. Tim Cox, Park City, IL; 2. Jimmy Kouba, Byron, MN; 3. Chris Klemko, Bristol; 4. Jimmy Sivia, Winthrop Harbor, IL; 5. Jordan Mattson, Milwaukee; 6. Allen Hafford, Beach Park, IL; 7. Derek Crane, Waukegan, IL; 8. Nick Petska, Spring Grove, IL; 9. Scott Grissom, Winthrop Harbor; 10. Nathan Crane, Waukegan; 11. James Walldan, Winthrop Harbor; 12. Dan Wade, Kenosha; 13. Rod Colburn, New Berlin; 14. Doug Schenck, Cottage Grove; 15. Ryan Zielski, Oconomowoc; 16. Tyler Tischendorf, Waupaca; 17. Craig Campton, Madison; 18. Randy Stanford, Kenosha; 19. Jake Kouba, Minneapolis, MN; 20. Travis Mahoney, Olgesby, IL
10-LAP “B” MAIN: 1. Grissom; 2. Campton; 3. Colburn; 4. Stanford; 5. Tischendorf; 6. Natalie Klemko, Northbrook, IL; 7. Shawn Swim, Winthrop Harbor; 8. George Gaertner, Salem(Did Not Start); 9. George Gaertner III, Salem(DNS).
8-LAP HEAT WINNERS: Schenck; Petska; Jimmy Kouba.
FAST QUALIFIER: Schenck(:14.789 seconds, NEW TRACK RECORD; old-:15.000 seconds by Campton on August 5, 2017).
MODIFIEDS: 20-LAP FEATURE: 1. Jeff Larson, Freeport, IL; 2. Brad McGuire, New Berlin; 3. Joe Huenfeld, Cedarville, IL; 4. Mike Simons II, Genoa City; 5. Scott Barnharst, Franklin; 6. Rob Maule, Hebron, IL; 7. John Dost, Bristol; 8. Dustin Jackson, New Berlin; 9. Nick Simons, Genoa City; 10. Donnie Paskiewicz, Ottawa, WI; 11. Terry Hilgendorf, McHenry, IL; 12. Jack Williams, Rockford, IL; 13. Andrew Kiedrowski, Waupala; 14. Mike Knurr, Mukwonago; 15. Joel Crowbridge, Union Grove; 16. Lee Tibbitts, Hebron; 17. Danny Walter, Burlington; 18. Mike Wittenburg, Waterford; 19. David Wirth, Milwaukee; 20. Jason Hyerdall, Lake Villa, IL.
10-LAP “B” MAIN: 1. Jackson; 2. Knurr; 3. Hilgendorf; 4. N. Simons; 5. Williams; 6. Steve Nickolaus, Caledonia; 7. Mike Conn, Big Bend; 8. Chuck Turner, Waukesha(DNS); 9. Tony Izzo, Capron, IL(DNS).
8-LAP HEAT WINNERS: Larson; Huenfeld; Wittenburg.
FAST QUALIFIER: Larson(:16.545 seconds).
STREET STOCKS: 20-LAP FEATURE: 1. Pat Rossmann, Wadsworth, IL; 2. Mark Baker, Big Bend; 3. Cody Erickson, Algonquin, IL; 4. Brandon Mertes, Antioch, IL; 5. Gerry Stollenwerk, Silver Lake; 6. Charlie Pinkalla, Racine; 7. Ronnie Mink, Bristol; 8. Blake Krueser, Kenosha; 9. David Paskiewicz, Downers Grove, IL; 10. Josh Gehrig, Pleasant Prairie; 11. Jason Jones, North Chicago, IL; 12. David Jones, North Chicago; 13. Chloe Baker, Milwaukee; 14. Carl Sturt, Wadsworth, IL.
8-LAP HEAT WINNERS: Rossmann; Erickson.
MILWAUKEE STOCK CAR(MSC) VINTAGE RACING: 15-LAP FEATURE: 1. Bryan Beres, New Berlin; 2. Ted Rozinski Jr., Eagle; 3. Ralph Pulver, Wyocena; 4. Ron Feller, Horicon; 5. Bruce Podlich, Sheboygan; 6. Clair Kimmel, Hales Corners; 7. Ralph Ermer, Mukwonago; 8. Jeff Allard, Oak Creek; 9. Craig Rambo, Waukesha; 10. Butch Mierendorf, Waterloo; 11. M.J. Both, Racine; 12. Ted Dobner, Salem; 13. Scott Koepke, Delavan; 14. Brian Koepke, Mukwonago; 15. Mike Allard, Caledonia(DNS); 16. Alan Kautz, Burlington(DNS).
8-LAP HEAT WINNERS: S. Koepke; Beres.